ZASTĘPCA  ŚLĄSKIEGO

KOMENDANTA  WOJEWÓDZKIEGO  POLICJI

 

POLSKA 40-038 Katowice, ul Lompy 19, tel. (32) 2001263,  fax (32) 2001030, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;  www.slaska.policja.gov.pl

 

APEL W RAMACH KAMPANII

 PROWADZONEJ PRZEZ ŚLĄSKĄ DROGÓWKĘ

 Z MŁODYM KIEROWCĄ W DRODZE PO DOŚWIADCZENIE”

           

Szanowni Państwo

            Od kilku lat trwa współpraca Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach z Kościołem. Troską i podmiotem tej współpracy jest człowiek: jego życie i bezpieczeństwo, zwłaszcza to na drodze. Dotyka ta troska tak pieszego użytkownika drogi, jak i kierowców. Współpraca ta, chociaż powoli, ale przynosi oczekiwane efekty. Wzrasta bezpieczeństwo i maleje liczba ofiar wypadków drogowych, tak z udziałem pieszych, jak i kierowców pojazdów mechanicznych. Jednak dla ratowania życia, które jest największą wartością człowieka warto robić coraz więcej. Dlatego nie spoczywamy na laurach, lecz dalej staramy się o pomnożenie dobrych owoców naszej współpracy.

            Wpływ na ilość kolizji oraz wypadków w ruchu drogowym ma bezwzględnie doświadczenie kierujących, ich zachowanie oraz umiejętność radzenia sobie z różnymi, niejednokrotnie trudnymi sytuacjami na drodze. Wspomniane doświadczenie pozwala na obiektywną ocenę sytuacji, wypracowanie zdolności przewidywania oraz umiejętności odpowiedniego, tj. bezpiecznego zachowania się na drodze. Większość zdarzeń drogowych spowodowana jest ryzykownym stylem jazdy, brakiem ostrożności, jak również brakiem wyobraźni użytkowników dróg oraz niską świadomością o skutkach zdarzeń drogowych. Często to w połączeniu z niejednokrotnie złym stanem technicznym samochodów – zużytych, bardzo tanich i powszechnie dostępnych – jakimi jeżdżą po naszych drogach „młodzi kierujący”, prowadzi do nieszczęść wielu rodzin. Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze jeden, wcale niemały grzech. To prowadzenie pojazdów „po małym piwku”. Wielu – niestety, nie tylko „młodych kierowców”, nie zdaje sobie sprawy, jak owo „małe piwko” opóźnia reakcję w sytuacji „podbramkowej” na drodze.

            Jak dowodzą statystyki, młodzi kierujący, którzy dopiero co zdobyli uprawnienia do kierowanie pojazdami, a co za tym idzie, nie mają świadomości braku doświadczenia w tym zakresie, stanowią wielkie zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. Ze względu na to są uważani za grupę ludzi szczególnego ryzyka. Moglibyśmy mnożyć opisy wypadków z takimi właśnie „młodymi kierowcami”. A są przecież wśród nich ludzie wierzący, znający Boże przykazania, a zwłaszcza to piąte, nakazujące szanowanie życia i zdrowia własnego, jak i drugiego człowieka.

            Drodzy Młodzi Przyjaciele ! To, że zdobyliście Prawo Jazdy – to nie znaczy, że jesteście już mistrzami kierownicy ! To dopiero początek Waszej drogi po umiejętności i doświadczenie.

            Statystyki są nieubłagane. One to wskazują, że co 4 wypadek spowodowany jest przez młodych kierujących pojazdami, zaś co 3 osoba została zabita w wyniku wypadku spowodowanego przez młodego kierowcę.

            Do głównych przyczyn zdarzeń powodowanych przez tę grupę kierowców należą:

                  Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu

                  Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu

                  Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami

                  Również prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu

            Szanowni Państwo. Każdy, kto wyrusza w drogę robi plany, wybiera trasę, analizuje ją, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Na drodze widzi osoby, które są jego towarzyszami podróży, chociaż w innych pojazdach. Każdej z nich zależy by bezpiecznie dotrzeć do domu, do pracy, do najbliższych . . .

            Zwracamy się do Was, ponieważ nam wszystkim zależy, aby zminimalizować liczbę osób, które niestety nigdy nie dotarły do celu, który sobie wyznaczyły, do którego zdążały.

            W związku ze skalą zagrożenia ze strony młodych kierowców jako zadanie priorytetowe przyjmujemy przeprowadzenie szeregu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym oraz działań represyjnych, w tym również przy zaangażowaniu rzeszy partnerów, podmiotów, instytucji państwowych oraz Kościoła. Te działania powinny się przyczynić do zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tę grupę kierowców. Będą one prowadzone w ramach kampanii pod hasłem:

 Z MŁODYM KIEROWCĄ W DRODZE PO DOŚWIADCZENIE”

            I PAMIĘTAJCIE ! Bóg stworzył ziemię, dał ją człowiekowi w posiadanie, by nią zarządzał i czynił ją sobie poddaną. Postęp techniki te jeden z elementów wypełniania nakazu Stwórcy. Nie może on jednak służyć pozbawianiu życia i zdrowia drugiego człowieka. I po to Bóg dał również człowiekowi rozum, by używając go wypełnił doskonałe nakaz Stwórcy dla dobra swojego i bliźniego.

            Zwracamy się do wszystkich użytkowników dróg, a szczególności do młodych kierujących, którzy dopiero zdobywają ten jakże ważny element jakim jest „doświadczenie”.

            Znajdując się na drodze zachowujmy sumiennie przepisy związane z poruszaniem się po drogach, gdyż nie my jesteśmy „panem życia i śmierci” i nie mamy prawa tracić sami życia i zdrowia danego nam przez Boga, jak i drugich tego pozbawiać. Otoczmy opieką życie i zdrowie swoje jak i drugiego człowieka.

 

 

 

 

© 2016 Parafia Bytków