CHRZEST ŚW.

Sakramentu chrztu św. udzielamy podczas Mszy św. o godzinie 15.00 (w wakacje o godzinie 12.00) w 2 i 4 niedzielę miesiąca. Wcześniej rodzice lub opiekunowie zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej. Nalezy przynieść ze sobą akt urodzenia dziecka. Nauka dla rodziców i chrzestnych odbywa się w sobotę poprzedzającą chrzest o godz. 19.00 w salce obok kancelarii.

RODZICE CHRZESTNI

Rodzicem chrzestnym może być tylko katolik, który:

• ukończył już 16 rok życia;
  • przyjął sakrament bierzmowania;
  • prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej (czyli nie ma żadnej przeszkody w przystępowaniu do sakramentów św.);
  • nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest;
  • należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych (nie dwóch ojców ani dwie matki chrzestne).

(por. Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 872 - 878)

FORMALNOŚCI PRZY ZGŁOSZENIU DO CHRZTU

Zgłaszając dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej, należy przynieść ze sobą Akt Urodzenia dziecka, na postawie którego zostanie spisany akt chrztu dziecka. Przy wypełnieniu formularzu zgłoszenia należy podać dane osobowe rodziców i chrzestnych:

• imię i nazwisko, dokładny adres, zawód,
  • Parafia i data bierzmowania – dot. stanu wolnego, data ,
  • Parafia i data ślubu kościelnego.

Rodzice chrzestni, jeżeli mieszkają poza parafią, w której ma być chrzest muszą przedstawić zaświadczenie, że nie ma przeszkód, aby zostać rodzicami chrzestnymi. Dokument wystawia Parafia miejsca zamieszkania, należy je dostarczyć w dniu spisywania aktu chrztu, a najpóźniej w dniu Chrztu Świętego.

UWAGA !

Formularz zgłoszenia chrztu dziecka można pobrać w formacie PDF na dole tej strony (załącznik)

ROCZKI

Msze św. z okazji I rocznicy urodzin i chrztu św. oraz błogosławieństwo rocznych dzieci odprawiamy w 1 niedzielę miesiąca o godz. 15.00 (w wakacje o godz. 12.00)